Mestna občina Nova Gorica

SPOROČILO ZA JAVNOST – Učitelji in ravnatelji deležni pritiskov manjšine staršev, novogoriški župan poziva k spoštovanju zaposlenih na šolah

Nova Gorica, 18. november 2021

Ravnatelja Osnovne šole Solkan je eden od staršev, ki se ne strinja s samotestiranjem otroka v šoli, danes zjutraj pred vhodom v šolo pričakal z motorno žago. To je le vrhunec pritiskov, ki jih te dni učitelji, ravnatelji in drugi strokovni delavci na osnovnih šolah v novogoriški mestni občini doživljajo na šolah. Prejemajo grožnje s kazenskimi ovadbami, prijavami, pozivi k nedotakljivosti otrok, soočajo se s protesti staršev pred šolami in podobno. Pogosto so primorani najeti tudi varnostnike. Starši, ki nasprotujejo izvajanju samotestiranja svojih otrok v šolah, so po besedah ravnateljev osnovnih šol v novogoriški mestni občini k sreči v manjšini. Gre za približno 3 odstotke staršev, kot beležijo po podatkih v posameznih osnovnih šolah. Ob tem ravnatelji, ki jih je danes na novogoriški občini sklical župan dr. Klemen Miklavič, opozarjajo tudi na stiske posameznih učencev. V primeru, da se ob samotestiranju v šoli pokaže okužba, se otrok znajde v hudi stiski. Poleg tega po trenutno veljavnih ukrepih ravnatelji kljub ugotovljeni okužbi, razreda, kjer se okužba pojavi, ne morejo še isti dan poslati v karanteno, kar ravnatelji ocenjujejo kot nesmiselno. Na eni od šol so zaznali tudi nagovarjanje otrok pri pouku s strani učiteljev k nespoštovanju ukrepov.  Ravnatelji so na sestanku enotno izpostavili, da bi bilo potrebno vsaj učence prve triade testirati v domačem okolju. Pri tem jih podpira tudi župan.

Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič se je danes dopoldan na novogoriški mestni občini sestal z ravnatelji osnovnih šol v občini. Pogovarjali so se o pritiskih, ki so jih na šolah deležni zaradi izvajanja ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa, zlasti zaradi obveznega samotestiranja otrok v šolah. Ravnatelji so povedali, da so redno deležni pritiskov, pri čemer pa večina, 97 odstotkov staršev, uvedene ukrepe spoštuje. Nesoglasja skušajo reševati s strpnim pogovorom in razlago, zaenkrat se še ne poslužujejo obveščanja Centra za socialno delo v primeru nespoštovanja ukrepov. Nekateri ravnatelji so se obrnili tudi na svet staršev, ki ostale starše pozove k izvajanju ukrepov.   Župan je po sestanku povedal: »Pozivamo vse, predvsem pa starše, k spoštovanju učiteljev. Ravnatelje sem sklical z namenom, da sem seznanjen, kaj se dogaja v šoli s procesi, ki se zdaj dogajajo in z reakcijo staršev ter učinki na otroke. Že tako zahteven poklic učitelja je v tem času še pod posebnim pritiskom, ker morajo izvajati ukrepe za preprečevanje širitve epidemije, ki jo nihče noče. Epidemija je tukaj, epidemijo moramo krotiti. Ukrepi so predpisani s strani vlade in strokovne skupine, ki stoji za vlado. To je treba spoštovati, pa tudi vlogo učiteljev pri tem. Učitelji izvajajo te ukrepe in so zaradi tega pod strahovitim pritiskom, na srečo manjšine staršev. Pri tem se zahvaljujem 97 odstotkom staršev, ki spoštujejo predpisane ukrepe. Na pogovoru z ravnatelji smo ocenili, da je od 2 do 3 odstotkov staršev, ki so oporečniki. Pri oporekanju ukrepov naj do ene mere velja pluralizem, mnenje in pogled vsakega posameznika. A v tem primeru, ko gre za zdravje, za zdravstvene ukrepe pa bi se morali toliko poenotiti in izraziti neko spoštovanje, neko razumevanje in ne ovirati tega procesa. Oporekanje ukrepom povzroča šolam težave pri organizaciji pouka, povzroča nelagodne situacije, povzroča izpostavljenost posameznih otrok. Tega si ne želimo. Verjamem, da bo kmalu te epidemije konec, da bo teh zdravstvenih razmer kmalu konec in da si bomo vsi oddahnili. Nihče si tega ni želel in tisti, ki so izpostavljeni, da izvajajo ukrepe, so najmanj krivi zato, da jih morajo izvajati, zato tudi pozivam k spoštovanju učiteljev in strokovnega kadra, ravnateljev pri izvajanju teh ukrepov. Podpiram tudi predloge ravnateljev glede izvajanja teh ukrepov.«

Dostopnost